Dökümün ‘kara kutu’su: Kalıp!
Acaba içinde neler oluyor?..

  • ‘Geleneksel yollarla veya modern döküm teknikleri ile, hangi iyileştirmeyi yaparsak yapalım, kalıbın içi bir bilinmez. Bir gözlük olsa, orada neler oluyor, bilebilsek…’
 
  • ‘Firelerimiz yüksek, ama elimizden geleni yaptık, bu kadar oluyor!’ diyenler !

JSCAST artık VALANS ile, bir tık uzağınızda…

Akış, soğuma ve deformasyon gibi kapsamlı ve güvenilir sonuçlarının yanı sıra, sadece JSCAST Döküm Simülasyonunda bulunan benzersiz özellikler ile, kalıbın içi artık kara kutu olmaktan çıkıyor. Döküm sürecini önce bilgisayarınızda modelleyebilir, dökümhanede yaşanacak kötü sürprizleri en baştan uzaklaştırabilirsiniz.

Hazne dolumu ve piston vuruşu sırasındaki çalkalanma esnasında soğuyan ve katılaşan metal tanecikleri, eğer kontrol edilemezse, sıvı metalin içine hapsolarak ve kalıp boşluğuna sürüklenerek döküm hatalarına sebep olmaktadır. Basınçlı dökümde yaşanan fakat sebebi çoğunlukla anlaşılamayan bu döküm hatasının açıklaması olan ve yalnızca JSCAST’ta bulunan Cold Flake Entrapment sonucu, hazne dolum parametrelerini optimize etmenizi ve döküm hatalarını önlemenizi sağlar.

JSCAST’ta kalıp dolmak zorunda değildir.

Arkasından gelen katılaşma sürecine yardımı olması açısından, genellikle, dolum simülasyonlarının son sonucunda, tüm döküm boşluğunu dolu görürsünüz. JSCAST Döküm Simülasyonunda, kalıpta sıkışan hava nedeniyle gerçekte dolmayan bölgeler, yazılımda da dolmaz.

JSCAST ile, sıvı madenin yolluk girişlerinden aynı anda girip girmediğini, kalıp içindeki hareketini, soğuma davranışını, dolum esnasında madende soğuk birleşme olup olmadığını, kalıpta hava sıkışan bölgeleri, hava ceplerinin verimliliğini; madenin katılaşma sürecindeki soğuma eğrisini, çekinti boşluklarını, etli bölgelerdeki soğumadan kaynaklı problemleri, ilk katılaşan ve son katılaşan bölgeleri bilmek, dökümün mucizesine tanıklık etmenin yanı sıra, sürece dahil ve etkili olabilmenizi de sağlayacak.

Yüksek Basınçlı dökümde 3.fazın etkisini soğutma hatlarıyla beraber hesaba katması; demir dökümde, maça gazlarını simüle eden, kum sü­rüklenmesini, deformasyonu gösteren, besleyici analizi yeteneğiyle makro ve mikro poroziteleri tespit eden bir yazılım olması ile JSCAST benzerleri arasında öne çıkıyor.

JSCAST Döküm Simülasyonu ile,
gerçeğe bir adım daha yakın simülasyon sonuçları elde edeceksiniz.