Dökümhanede Etkili İletişim için...

Dökümhanede doğru iletişim ağının kurulabilmesi için; gereken temel şartların sağlanması veya özetle, üretim ekibi ile yönetim ekibinin aynı dili konuşuyor olması gerekir.

JSCAST Döküm Simülasyonu, döküm ekibinin sağlıklı iletişimini destekliyor.

Kişiler arasındaki, duygu, düşünce, bilgi ve haber alışverişine ve bunların kişiden kişiye akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla aktarılmasına iletişim diyoruz. Günümüzde iletişimin rolü, tartışılmayacak kadar önem kazanmıştır. Dünyanın bir ucundan, diğer ucuna istediğimiz büyüklükteki bilgileri bir saniyeden daha kısa bir sürede iletebiliyoruz.

Peki, bu teknolojiyi, dökümhanede de sağlıklı bir biçimde kullanabiliyor muyuz?

JSCAST® ile evet!

Dökümhanede, amacı optimum döküm tasarımını, yani en verimli, hafif, dayanıklı ve kullanım amacına uygun özelliklerde döküm parçasını elde etmek olan tüm ekibin sistematik çalışması, prosesin efektifliği açısından önem kazanıyor. Ürün geliştirme veya proje süresince, metot mühendisleri ve proje ekibi ile, formenler ve operatörler arasında kurulacak olan sıkı koordinasyonun yanı sıra, ‘aynı dili konuşmak’ da diyebileceğimiz bu buluşma noktasında, JSCAST® Döküm Simülasyonunun, puzzle’ın eksik parçası olduğuna şüphe yoktur.

Örneğin, iyi bir döküm tasarımının yapıldığı, fakat kalite kontrolde onay alamayan bir döküm parçası için;

  • ‘Parça hangi döküm hatalarına sahip?’,
  • ‘Döküm hataları neden kaynaklanıyor?’,
  • ‘Hataları giderebilmek için geometride mi değişiklik yapmalı?’,
  • ‘Yoksa proses parametrelerine mi dikkat edilmeli?’
  • Peki alaşım elementlerinin miktarları ayarlanırsa, daha iyi bir sonuç elde edilebilir mi?’ sorularının cevaplarını eş zamanlı olarak aramak ve ilerlemeyi izlemek gerekiyor.
Karşılaştığınızın, bir döküm boşluğu mu, çekinti porozitesi mi; yüzeyde kabarcıklar mı, blister hatası veya hazne dolarken sıçrayıp katılaşmış katı parçacıklar mı; katmerleşme mi, laminasyon mu olduğuna karar verirken, ekip içinde, kelimelerin değil, tespitlerin doğru ve aynı olmasını hedefliyoruz.

Her şeyin bir matematiği var.

Döküm yapmadan önce, JSCAST’ta döküm sonuçlarını incelerken, karmaşık veya zor olduğu düşünülen döküm prosesini optimize etmenin aslında hiç zor olmadığını düşüneceksiniz.

JSCAST Döküm Simülasyonu, kullanıcı dostu ara yüzü, kolay kullanımı ve gerçeğe en yakın sonuçlarıyla, tüm ekibinizin ihtiyaçlarını karşılayacak; deneme dökümlerini minimize ederek, güvenli kararlar alıyor ve dökümü iyileştiriyor olacaksınız!

Simülasyon yapmayı öğrenirken, VALANS’ın eksiksiz döküm eğitimleri ile
bir adım öne geçmek için hemen bizi arayın..